O autizme

A nielen o autizme

"Autizmus (z gréckeho autós = sám) je vývinová porucha. Psychický vývin je narušený v kľúčových oblastiach spojených so sociálnym a citovým vývinom. Keďže citový vývin dieťaťa je základným predpokladom na vývin poznávania, môže byť porušený aj kognitívny vývin s následným intelektovým deficitom..." 

                                                            Citácia z knihy: Daniela Ostatníková a kol.: Máme dieťa s autizmom

Podobných "vyčerpávajúcich" definícií autizmu je mnoho.  Väčšinou ich dopĺňajú nekonečné state o tom, čo všetko dieťa nevie a nikdy nebude schopné urobiť. Pravda je, že autizmus sa považuje za pervazívnu poruchu, ktorá postihuje celého jedinca a prejavuje sa v troch základných oblastiach: v komunikácii, v sociálnom správaní a imaginácii. 

Čo však autizmus nie je? 

"Nie je to porucha správania. Toto je dôležité, pretože 99% času sa s ním presne takto zaobchádza... je to porucha spoločenských vzťahov. Správajú sa naše deti odlišne? Jednoznačne. Ale toto správanie je len symptómom, nie príčinou." (Raun K. Kaufman: Průlom v autismu).

Napriek tomu, ako to vyzerá alebo, čo hovoria iní, čírou snahou vykoreniť nežiadúce správanie zmena nenastane. 

Ako je možné, že päťročný neverbálny chlapček a tínedžer s Aspergerovým syndrómom spadajú do autistického spektra, aj keď nemajú (nemusia mať) spoločný prvok správania? Pretože ich správanie spôsobujú tie isté problémy. 

"Obaja majú problémy s komunikáciou, s použitím očného kontaktu, s chápaním neverbálnych podnetov, s jednaním s ľuďmi, so spoločenskými situáciami, so zvládnutím vysokých úrovní zmyslovej stimulácie, s pružnosťou pri zmene podmienok a s želaniami iných ľudí. Obaja taktiež majú silné záujmy (niektorými nazývané "obsesie"), ktorými sa môžu dlhú dobu zaoberať a ktoré sa často zdajú byť bezohľadné k záujmom ostatných." (Raun K. Kaufman: Průlom v autismu)

Práve preto tvorcovia programu SON-RISE tvrdia, že autizmus je poruchou spoločenských vzťahov. Ako ho teda riešiť? (Okrem odstránenia všetkých ostatných možných činiteľov) nepýtajte sa, čo treba urobiť, aby sa moje dieťa začalo správať inak. Namiesto toho sa spýtajte: "Čo musím urobiť, aby som si vytvoril so svojím dieťaťom vzťah ?" 

Vďaka knihe Průlom v autismu od Rauna K. Kaufmana sa naučíte sa vnímať  svet očami Vášho dieťaťa. Pomôže Vám nájsť cestu do jeho sveta a krok za krokom z Vás urobí toho najlepšieho sprievodcu na ceste von.   

Všetko však pôjde ľahšie, ak na tej ceste nebudete sami. Pomocou cielených terapií a práce s dieťaťom aj doma, budú Vaše pokroky viditeľnejšie.