O nás

Občianske združenie Pomoc najmenším vzniklo preto, aby pomohlo a podporilo deti so zdravotným znevýhodnením v ich ceste za plnohodnotným a šťastným životom.



Na začiatku bola diagnóza

V roku 2017 sa nám narodil synček. Bol krásny, očakávaný a milovaný. Ale taktiež bol "príliš samostatný" (hral sa sám svoje vlastné zvláštne "hry"), nepozeral nám do očí a chvíľu sme si mysleli, že je hluchý. Čím bol starší, tým viac sa hádzal pri nenaplnení svojich potrieb do zeme a kričal (až nám v ušiach zvonilo). Veru, také vysoké "Cé" nevytiahne hocikto. 

Stále sme čakali a dúfali, že toto obdobie prejde. Podozrenia ohľadom jeho diagnózy sme odsúvali kamsi do úzadia. Avšak v hĺbke duše som cítila, že len tak zrazu zajtra ráno nevstane z postele úplne "normálnereagujúce" dieťa. 

Terapie, ktoré fungujú

Napokon sme sa odhodlali a začali čudné správanie nášho syna riešiť s lekármi. Záver odborníkov bol jasný - Váš chlapček má detský autizmus. Správa nami riadne otriasla a obrátila náš svet hore nohami. Čo teraz? Knihy, ku ktorým sa bežne dostanete, väčšinou začínajú slovami - autizmus je porucha, s ktorou sa deti narodia a trvá do konca života. Veru, pri týchto slovách som spočiatku nemala chuť vôbec čítať ďalej. Načo? Veď tu bude s nami navždy. Neliečiteľný, chladný, bezohľadný autizmus.

Lenže čo s tým drobcom? Ako mu pomôcť, keď vôbec nerozumie čo od neho chcem?

Napadlo mi - keď neviem ja, vie niekto iný. Osud nám prial a takmer hneď sme našli terapie, ktoré drobcovi sadli. Ba boli ušité na mieru práve jemu. Začali sme navštevovať Sasacentrum v Poprade. Kým som študovala problematiku autizmus, skúsená terapeutka sa mu už venovala a pomáhala mi určovať momentálne priority, na ktorých sme následne pracovali aj doma. 

Hry nás spájajú

Popri funkčnej terapii som stále cítila, že doma môžem urobiť viac. Ale ako? Napriek sklamaniu z predchádzajúcich publikácií som predsa len otvorila ďalšiu knihu. Tentokrát to však bola tá správna. "Son-Rise: Zázrak pokračuje" napísal Barry Neil Kaufman. Otec špeciálneho syna, ktorému spolu so svojou manželkou dokázali pomôcť prekonať to, čo ostatní nazývajú neprekonateľným. Ako to dokázali? Nepretvárali ho. Jednoducho sa ho snažili pochopiť. Skrze činnosti, ktoré ho neustále upútavali (označujúce ako "izmy") sa im podarilo vstúpiť do súkromného sveta ich syna. A nielen to. Vytvorením mosta k nemu sa im podarilo motivovať svoje dieťa, aby dalo nášmu svetu šancu. Vytvorili metódu nazývanú SON-RISE program, ktorá zmenila status autizmu z "nevyliečiteľný" na "možný zmeny". Čo sa stalo potom? Raun K. Kaufman (ich chlapec) sa z autizmu dostal a napísal knihu "Průlom v autismu". Vytvoril tak dokonalý návod na to, ako sa so "špeci" dieťaťom hrať, ako ho pochopiť a ako mu pomôcť. 

O čom je SON-RISE?

SON-RISE je o hraní, trávení spoločného času, o motivácii, o láske a o viere. Vytvorením vhodného prostredia, neodsudzujúceho vzťahu s dieťaťom a stanovením reálnych cieľov.  

Najdôležitejšou terapiou je rodina

Aby sme utiahli domácnosť, terapie a všetky výdavky spojené s našim synom, založili sme občianske združenie Pomoc najmenším. Prvým cieľom bolo pomôcť môjmu synčekovi, avšak viem, že nie sme jediná rodina na Slovensku, ktorá kvôli diagnóze dieťatka rieši podobnú situáciu. Preto sme sa rozhodli, že postavíme naše ciele tak, aby sme mohli pomôcť aj ostatným. 

Aj keď sú terapie dôležitou súčasťou nášho života viem, že bez ústretovej rodiny a láskyplného zázemia, ktoré prijíma každé dieťa také, aké je, by to jednoducho nešlo.